O nás

Milí pritelia,

vitajte na stránke Dogs Academy, vitajte v mojom vysnívanom svete, ktorý sa stal skutočnosťou aj vďaka vám. Pýtate  sa, ako to myslím? Pred pár rokmi som sníval o tom, že ja a môj švornohý priateľ budeme parťáci. Že vzťah medzi nami bude založený na porozumení a súhre – ja naplním jeho očakávania a on zase moje. Ale čo je hlavné, budem mu rozumieť. Budem mu rozumieť bez pomoci elektrického obojka, ostnáčov, škrtiacich šnúrok, kopancov či iných útokov. Moje úsilie netrvalo krátko, ale podarilo sa a dnes sa s tímom skvelých ľudí snažím dostať do vašeho povedomia. Čo je našim cieľom? Vieme, že nezmeníme svet, ale pokúsime sa o to a ukážeme vám, že všetko sa dá zvládnuť s úsmevom. Pamätajte, váš pes je stvorenie, ktoré vás bude milovať každú jednu sekundu svojho života. Tak prečo mu to neoplatiť?

Súhlasím s výrokom Georga Gordon Byrona: „Pes získal svoju krásu bez ješitnosti, silu bez krutosti a ľudské cnosti bez ľudských chýb…“ … tak prosím, nerobme chyby ani my.

Ďakujem, Patrik

a

Niečo málo o nás

Niekedy musí niečo skončiť, aby sa začalo ešte niečo lepšie 🙂 a presne takto vznikla Dogs  Academy v roku 2019, po rozdelení organizácie Happydogs. Zakladateľom je Patrik Sventek, ktorý aj naďalej vedie vašich štvornohých kamošov veľmi účinnou metódou založenou na pozitívnej motivácii a inštrumentálnom podmieňovaní s využitím princípov behaviorizmu.

Sme názoru, že tréning by mal byť hra, mal by byť zábavný a prinášať potešenie obom stranám – psovodovi i jeho psíkovi. Pomáha tak vybudovať medzi majiteľom a jeho psíkom vzťah založený na obojstrannej dôvere. Nevyužívame žiadne donucovacie tréningové prostriedky a takisto psíkov len netrénujeme, našim cieľom je majiteľovi odovzdať také tréningové skúsenosti, ktoré mu pomôžu jeho psíka najmä pochopiť a tým dosiahnuť spoločný cieľ. Metódy, ktoré využívame, nekorešpondujú s tradičným prístupom, s akým sa stretávate na „cvičákoch.“ Tam psíky poslúchajú len preto, aby sa vyhli trestu. Podľa behaviorálnej teórie má však tendenciu organizmus opakovať také správanie, po ktorom nasleduje príjemný zážitok, odmena – teda má tendenciu vyhľadávať odmenu. Požadované správanie sa dosiahne postupným odmeňovaním malých krokov. Ak bude správanie opakované a znova odmenené, vytvorí naučené správanie tak, ako chceme.

Je na vás, aby ste si vybrali, akou cestou sa vydáte – buď si zvolíte tradičny „cvičák,“ alebo vyskúšate niečo nové a oveľa účinnejšie.

Naši tréneri

Patrik

 

 

Kynológii sa venujem 8 rokov. Od mala som ťahal domov všetkých “bezbúdovcov”. Svoje pôsobenie som začal ako dobrovoľník v Žilinskom útulku, kde som sa amatérsky snažil trénovať a spoznávať psíkov.

Časom som sa stal členom, neskôr až zástupcom riaditeľa pre výcvik v jednom kynologickom klube. Bohužiaľ, drastické metódy, používanie elektrických obojkov a pod., mi bolo vždy proti srsti. Preto som začal hľadať možnosti, ktoré som objavil v zahraničí na vyššie spomínaných seminároch, a ako jeden z prvých som priviedol do Žiliny pozitívne posilňovanie.

Medzičasom som sa prepracoval až k pozícii veliteľ služobnej kynológie v štátnej správe. Zároveň slúžim ako dobrovoľný záchranár psovod, kde sa venujem vyhľadávaniu nezvestných ľudí.

Prešlo mi rukami a výcvikom, či už základnej poslušnosti alebo nápravy problémového správania, vyše 400 psov.

Na záver už len toľko, že mám v pláne stále sa zlepšovať, učiť, aby som mohol prinášať ľuďom nové poznatky, pretože pri psíkoch je stále čo učiť sa.

Samuel

 

Vždy som túžil po psíkovi, už od malička, problém bol však v tom, že sme s rodinou boli často preč. Do susedného domu sa prisťahoval pán, ktorý mal šteniatko, a keďže medzi našimi pozemkami nemáme plot, stal sa pravidelným návštevníkom. Časom som začal študovať v Žiline, kde mi ako správnemu psíčkarovi chýbala psia spoločnosť.Preto som sa rozhodol stať sa dobrovoľníkom v Žilinskom útulku, kde som si vybudoval tak skvelý vzťah so psíkom Ramonom, až ma to doviedlo k jeho adopcii. Pár mesiacov potom som zvažoval, že obaja skúsime výcvik a dostal som sa k vtedajšej organizácii Happy Dogs.Vyberal som si samozrejme podľa toho, akým spôsobom je daný tréningvedený, pretože formu tréningu nátlakom som pravdaže ani nezvažoval.

Dostali sme pozvanie do dobrovoľnej záchrannej služby, kde Ramona ešte stále trénujem na hľadanie nezvestných ľudí a pripravujeme sa na záchranárske skúšky.

Metódou pozitívnej motivácie podporujú zahraničný tréneri, ako je napríklad František Šusta, Alex Capra, Karen Pryor a ďalší. Stále sa chcem zlepšovať, a preto chodím na semináre, ktoré organizujú zahraniční tréneri.